Mabon / Alban Elved - svátek podzimní rovnodennosti

Přidáno: 23. 9. 2023 07:30:00

23 Září 2023

Autor: Luccie DracoMaga Kvapem se nám, přátelé, blíží úžasný a jedinečný svátek podzimní rovnodennosti, který slavili naši keltští, vikingští, germánští i slovanští předkové po staletí. Některé jejich tradice se dokonce dochovaly dodnes. Určitě znáte vinobraní nebo burčákobraní. Tyto akce samozřejmě přímo souvisí se sklizní jablek, hrušek a vína.

Mabon / Alban Elved - svátek podzimní rovnodennosti

Podzimní rovnodennost letos máme 23. září v čase 8:49. Oslavy samozřejmě trvaly za našich předků několik dní. Nesly název Mabon, Hervest nebo Alban Elved a týkaly se oslavy sklizně. Možná tento svátek znáte jako dožínky. Uctívala se bohyně matka země za dary, které nám poskytovala. Zároveň se dokončovala sklizeň a zahájily se přípravy na pochmurný podzim a zimu.

Dnes se podíváme na to, jak se tento pohanský svátek slavil a jak ho můžeme slavit i dnes a obnovit tak své napojení na cykly přírody a matku zemi.

Mabon / Alban Elved - svátek podzimní rovnodennosti_4Hlavním symbolem tohoto svátku bylo jablko, které představovalo sílu pozdního slunce, které pomáhá ovoci dozrát do své sladkosti. Z jablek se vyráběl lahodný kvašený mošt, který mohl obsahovat i alkohol. O svátku Mabon se potom popíjel spolu s vínem a medovinou a k tomu se přikusovaly jablečné koláče a štrůdly. Samozřejmostí byl i sběr bylin a květin, kterými se zdobily oltáře, pohřební a posvátná místa.

Pokud tedy chcete náležitě uctít své předky a vyzdobit si svůj oltář v duchu svátku Hervest, pak doporučuji sáhnout po tradiční výzdobě podzimní rovnodennosti a nasbírat si nějaké astry, ocúny, měsíček, myrhu, zimolez, lísku, cedr, borové šišky, žaludy, listy z buku a dubu. Naše pohanské předkyně si ocúny dokonce potíraly oči a prsty, aby dobře viděly na dlouhé zimní práce v šeru a nebolely je při práci ruce. Do brázd na poli se zaorávaly obětinky zemi, aby nás i v dalším roce obdařila úrodou. Mabon / Alban Elved - svátek podzimní rovnodennosti_2

Kromě jablka je hlavním smyslem tohoto svátku upevnění rodinných a přátelských vazeb a společné oslavy úrody. Činili tak prostřednictvím masivních hostin dlouho do noci. Vyprávěli si rodinné historky, pohádky, pověsti i básně. Tohoto můžete samozřejmě využít i vy a uspořádat velkou rodinnou sešlost.

Mabon / Alban Elved - svátek podzimní rovnodennosti_3

Svátek Mabon je sice plný veselí a bujarých oslav, ale bezprostředně po něm přichází klasický podzimní strach a smutek, protože v dobách, o kterých hovoříme, se následující půl rok označoval jako čas tmy a duchů. Lidé pomalu přešli z veselého času světla a letních radovánek do spirituality a duchovna, které se více projevuje až na svátek Samhain, který spadá na přelom října a listopadu a my ho známe pod názvem Halloween.

Již nyní je ale cítit z některých tradic příprava na toto období, a to zejména ponořování se do půlročních druidských výkladů a vhledů, po kterých lidé toužili, aby se ujistili, že je v zimě nečeká nic zlého. Poněkud skličující je i třetí tvář trojné bohyně Brigid, která na sebe bere na podzim tvář chmurné, zadumané stařeny, věštkyně a čarodějnice, oproti své krásné jarní a letní tváři plné mládí, síly a plodnosti.

Mabon / Alban Elved - svátek podzimní rovnodennosti_5

Pro nás, novopohany, může být svátek Mabon krásnou příležitostí oslav darů země a barev podzimu a zároveň příležitostí k věštění a čarování.

Sledujte mě na skupině Luccie DracoMaga a v průběhu září uvidíte řadu rad, receptů, rituálů, meditací a čarování na téma podzimní rovnodennosti, zklidnění se před zimou a obrácení své pozornosti dovnitř své duše a ke spiritualitě. Ostatně tak se to na cyklické čarodějnice, druidy a šamany sluší a patří. Naslouchejme společně přírodě, matce zemi a následujme jejího chování. Pojďme se v zaří vzájemně inspirovat našimi oslavami podzimu.

Vaše Luccie

Autor: Luccie DracoMaga

E: lucciedracomaga@arammagnus.cz
FB: Luccie DracoMaga

Více o Luccii

Další články

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení